artykuł nr 1

Informacja

INFORMACJA

w sprawie zmian  wprowadzonych Ustawą z dnia  7 lipca 2017r.  o zmianie niektórych ustaw związanych z systemami wsparcia rodzin (Dz. U. z 2017r. poz. 1428).
zmian do:
-  ustawy z dnia 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych,
- ustawy z dnia 11 lutego 2016r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, - ustawy z dnia 7 września 2007r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów
1.  Przyjmowanie wniosków o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych, wychowawczych i alimentacyjnych.
Wnioski w sprawie ustalenia prawa do świadczeń jw. na nowy okres zasiłkowy są przyjmowane od dnia 1 sierpnia danego roku,
a w przypadku wniosków składanych drogą elektroniczną – od dnia
1 lipca danego roku”. W zakresie składania wniosków drogą elektroniczną od 1 lipca przepisy stosuje się od 1 lipca 2018r.

2.  Dochód z działalności podlegającej opodatkowaniu na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym.
 Osoby osiągające dochód jw. nie będą go deklarowały w postaci  oświadczenia. W przypadku ustalania dochodu z działalności podlegającej opodatkowaniu na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy przyjmuje się dochód miesięczny w wys. 1/12 dochodu ogłaszanego corocznie, w drodze obwieszczenia, przez ministra właściwego do spraw rodziny w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” w terminie do dnia 1 sierpnia każdego roku”. Informacje o formie opodatkowania, wysokości przychodu, stawce podatku i wysokości opłaconego podatku zostaną podane w zaświadczeniu  naczelnika urzędu skarbowego.

3.  Utrata i uzyskanie dochodu.
Przepisów o utracie i uzyskaniu dochodu nie stosuje się do dochodu
z tytułu zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej i dochodu z tytułu wyrejestrowania lub rozpoczęcia pozarolniczej działalności gospodarczej, jeżeli członek rodziny, osoba ucząca się lub dziecko pozostające pod opieką opiekuna prawnego utracili dochód z tych tytułów i w okresie 3 miesięcy, licząc od dnia utraty dochodu, uzyskali dochód u tego samego pracodawcy lub zleceniodawcy, lub zamawiającego dzieło lub ponownie rozpoczęli pozarolniczą działalność gospodarczą.

4.  Dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie urlopu wychowawczego.
Przysługuje osobom uprawnionym w wysokości 400zł. m-nie niezależnie od liczby dzieci pozostających  pod opieką.
5.  Zdefiniowanie opieki naprzemiennej.
Świadczenia przysługują, jeśli dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką  naprzemienną obojga rodziców sprawowaną
w porównywalnych i  powtarzających się okresach.
W przypadku ustalania uprawnień do świadczeń wychowawczych, gdy dziecko jest pod opieką naprzemienną rodziców rozwiedzionych lub żyjących w separacji, dziecko zalicza się jednocześnie do członków rodzin obojga rodziców. Kwoty świadczenia wychowawczego ustala się każdemu z rodziców w wysokości połowy kwoty przysługującego za dany miesiąc świadczenia.

6.  Przez dochód rozumie się także stypendia dla bezrobotnych finansowane ze środków Unii Europejskiej.

7.  Uprawnienia do specjalnego zasiłku opiekuńczego i świadczenia pielęgnacyjnego, zasiłku dla opiekuna, a rejestracja w powiatowym urzędzie pracy.
Zarejestrowanie w powiatowym urzędzie pracy jako osoba poszukująca pracy lub posiadanie statusu bezrobotnego nie ma wpływu na uprawnienia do specjalnego zasiłku opiekuńczego, świadczenia pielęgnacyjnego
i uprawnienia do zasiłku dla opiekuna.

8.  Zbieg uprawnień do świadczeń.
W przypadku zbiegu uprawnień do: świadczenia rodzicielskiego lub świadczenia pielęgnacyjnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego lub dodatku z tytułu opieki nad dzieckiem w trakcie urlopu wychowawczego lub zasiłku dla opiekuna – przysługuje jedno z tych świadczeń wybrane przez osobę uprawnioną – także w przypadku gdy świadczenia te przysługują w związku z opieką nad różnymi osobami.

9.  Uprawnienia do świadczeń, a ustalenie alimentów na rzecz dziecka wychowywanego przez samotnego rodzica.
W przypadku gdy osoba samotnie wychowująca dziecko, której prawo do świadczeń rodzinnych i wychowawczych w stosunku do danego dziecka uzależnione jest od ustalenia na rzecz tego dziecka od jego rodzica świadczenia alimentacyjnego na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd, złoży wniosek o ustalenie prawa do świadczeń i nie dołączy do wniosku tego tytułu wykonawczego, podmiot realizujący świadczenia przyjmuje wniosek i, w zakresie ustalenia prawa do świadczeń w stosunku do tego dziecka, wyznacza termin 3 miesięcy na dostarczenie  tytułu wykonawczego. W przypadku dostarczenia stosownego dokumentu w wyznaczonym terminie świadczenia rodzinne i wychowawcze przysługują od miesiąca złożenia wniosku. Brak dokumentu w wyznaczonym terminie  skutkuje pozostawieniem wniosku bez rozpatrzenia.

10.  Postępowanie w sprawie świadczeń realizowanych w związku
z koordynacją systemów zabezpieczenia społecznego od 1 stycznia 2018r. prowadzone będzie przez komórki organizacyjne urzędów wojewódzkich.